Ceza - SusPus (Albüm Kritik)

Yazdır

Yıllarca old school isimlerden Hip Hop kültürüyle alakalı ülkemizdeki ilk yıllarında çekilen zorluk hikâyelerini dinledik. Ben yaş itibariyle bu dönemin sonlarına yetişebilmiştim. Bol pantolon giydiği için dayak yiyen, dinlediği müzik yaptığı dans yüzünden dışlanan ağabeylerimiz şu an bizim için sıradanlaşan bazı şeyler için kendi çaplarında savaş vermiş denebilir o dönem. Bu savaşı bahsettiğim klişe hikâyelerin dışında da en yoğun veren isim şüphesiz Ceza. Yıllarca çıktığı tv programlarında kendini, şarkılarını, albümlerini değil Rap’i anlatmaya çalıştı insanlara. "Ellerinizi niye böyle sallıyosunuz?", "Neden hızlı hızlı söylüyosunuz?" sorularının muhatabı oldu hep. Tartışmasız Rap’i Türkçe yapan en büyük isim o. Yıllar geçse de bu gerçek değişmeyecek. Benim de dâhil olduğum geniş bir kitle Rap’i onla sevdi ve dinlemeye başladı. Şimdi onun yaptığı bir albümle ilgili değerlendirme/eleştiri yazabiliyor olmak bile çok garip hissettiriyor bana.

5 yıldır "Türk Marşı" hariç solo bazda suskundu Ceza. Son yayınladığı albüm -Suspus albümü röportajında kendi de içine sinmediğini söylediği için bunu rahatlıkla söyleyebilirim- kariyerindeki tek geri adım olan; "Onuncu Köy"dü. Bu albüm birkaç şarkı hariç Ceza’nın kendi standartlarının altındaydı. Bunu kendi de fark etmiş olacak ki uzun bir nadas süresi geçirdi müzikal anlamda. "Suspus" albümü bu 5 yıllık süreçte yavaş yavaş hazırlanmış bir albüm değil. Yayın tarihinden kısa denebilecek bir süre önce stüdyoya kapanıp bizim de instagramdan takip ettiğimiz bir süreçte yaptı bu albümü Ceza ve bahsettiğim nadas bize çok verimli bir çalışma olarak döndü.

"Suspus" içerik olarak dolu dolu bir albüm olmuş. Ceza’nın ne kadar iyi bir söz yazarı olduğunu benim söylememe zaten gerek yok. Bu albümde de Ceza’nın kaleminin oldukça seçkin örneklerini görüyoruz. Rap’in genel olarak protest olma zorunluluğu yok bence. Hatta bazı "az bilgili"  kişiler tarafından yapıldığında komik oluyor. Ama Ceza gibi bir isim gerçekçi problemlere parmak bastığında tadından yenmiyor, keyifle dinleniyor. Eski şarkılardan sözler, scratchler, göndermeler hatta devam niteliği taşıyan isim benzerliği nostaljik detaylar olarak dikkat çekiyor ve bizi eskilere götürüyor. Ceza şarkılarıyla yaşadığımız anıları hatırlatıyor. Teknik olarak ise Ceza "Bakın beyler bu iş böyle yapılır" diyor adeta. Kafiyeler, flowlar, doubletimelar hepsi muazzam. Sözleriyle de iğnelediği yeni nesil mclerin feyz ve ders alması için "RAP101" ismiyle yayınlansa sırıtmazmış albüm.

Altyapı hususunda ise vokal ve söz kalitesinin bir tık altında kalındığı söylenebilir. Rokabeat, Da Poet, İsmail Genç ve Kostas Triandafilidis & Fotios Stefos isimlerini görüyoruz prodüksiyon tarafında. Bu isimler müzikal çeşitlilik sağlama adına artabilirdi. Bazı şarkılarda kullanılan bilindik samplelar da Tük Marşının aksine bir handikap bence. Ceza, her şeyin dijitalleştiği günümüz müziğine meydan okurcasına albümü sınırlı sayıda plak olarak da bastı. Albümü bir de pikaptan dinlemek için sabırsızlanıyorum.

Çıkış parçası olarak albümle aynı ismi taşıyan "Suspus"a muazzam bir klip çekildi. Anlattıklarıyla prodüksiyonuyla Türkçe Rap piyasasının gelmiş geçmiş en profesyonel ve en iyi klibi olmuş bence. Her geçen gün katlanarak artan izlenme sayısı bunu kanıtlar nitelikte zaten. Ceza albüm çalışmaları gibi reklam işlerine de ara vermişti. Albümün çıkışıyla bir de soğuk çay firmasının -şimdilik- 3 adet reklam filmine şarkı yaptı ve bu reklamlarda oynadı. Bu reklamlar da Ceza’nın yaptığı diğer işlere kıyasla bence kariyerinin en iyisi oldu.

Albümün düet listesi oldukça kısır kalmış. Sadece Sansar Salvo ile bir feat var. Oysa albüm çıkmadan başka isimler de zikretmişti Ceza fakat albümde bunları göremiyoruz. Bunun yanında Ceza geçtiğimiz günlerde bir düet albümü müjdesi verdi. "Suspus"ta duyamadığımız farklı isimleri ve sesleri bu yeni albümde bol bol dinleyeceğiz sanırım. Ceza albümle ilgili kişisel yorumunda "Yaptığım en iyi albüm" dedi. Evet albüm oldukça kaliteli fakat "Medcezir"in üzerinden 13 sene geçmiş. Belki bir 13 sene daha geçtiğinde Ceza’nın en iyi albümü olarak "Suspus"u söyleyeceğiz ama benim için hala 1 numara "Medcezir". Dediğim gibi bu albümün kalitesi hakkında olumsuz bir şey değil sadece "Medcezir"in efsaneviliği ile alakalı bir durum.

Albüm Puanı: 4.5/5

Kritik: Fatih Erdem

Satın Al: Ceza - Suspus (HiphoplifeShop.com İmzalı CD) & EsenShop & iTunes

Online: www.instagram.com/cezagram & www.facebook.com/cezaofficial & www.twitter.com/CEZA_ED

(Bkz: Ceza)