Vandalful - Tunç 'Turbo' Dindaş - Graffiti & Street Art Exhibition (Sergi)

Yazdır

Türk Hip Hop’ının üstadı Tunç "Turbo" Dindaş’ın yeni sergisi "Vandalful - Tunç "Turbo" Dindaş - Graffiti & Street Art Exhibition" sergisi 20 Eylül / 20 Ekim arası Sumahan - Art Space sergi salonunda düzenleniyor.

Vandalful - Tunç "Turbo" Dindaş - Graffiti & Street Art Exhibition

Graffitinin vandalizm veya sanat oluşu tüm dünyada fenomenin ilk dönemlerinden beri tartışma konusu olmuştur. Ucu bucağı olmayan bu fikir atışması sürerken, bu eylemi kimisi sanat kimisi şehrin metastazı olarak adlandırmaya devam ediyor olsa da, graffiti dünyaya yayılmış bir sanat akımı haline gelip tüm şehirlere renk vermeye ve yayılmaya devam ediyor.

Nasıl adlandırıldığını bir köşeye bırakalım. Graffitinin kökeni bir varoluş ve kendini ifade etme özgürlüğü adına verilen bir direnişe dayanıyor. Bulunduğu toplumun olumlu taraflarını olduğu kadar eksik veya yanlış gördüklerini de ifade etmekten çekinmeyen bir graffiticinin söyleyecek sözü tükenmek bilmezken, en ufak bir tetikleyici içindeki arzuları katlayarak besler. Değil vandalizm olarak adlandırılmak, polis tarafından görülen işkence ve daha fazla risk adına verilen hayatlar bile bu direnişi çok uzun senelerdir durduramıyor.

Son zamanlarda özgürlüğünü ilan eden ve dünyayı da peşinde sürükleyecek enerjiye sahip olan Türkiye'de hava soluyor olmak zaten içlerimizi kıpır kıpır hale getirmişken, 13. İstanbul Biennal'inin başlığını ve içeriğini duyan bir graffiticinin sessiz kalması pek mümkün değildi. "Barbar" ve "kamu alanı" kelimeleri eş zamanlı bir sergi düşünmek için yeterli tetikleyicilerdi.

Turbo olarak tanıdığımız Tunç Dindaş'ın "Vandalful" sergisinde, sanatçının sokak duvarlarından tuvale geçişine tanık oluyoruz. 1971 doğumlu sanatçı, 13 yaşından beri sokakları boyuyor olmanın yanı sıra bir parçası olduğu Hip-Hop kültürünün her dalına olan merakı, breakdance geçmişinden halen biriktirdiği plak koleksiyonuna kadar geniş bir yelpazeyi kaplıyor.

Graffitici olarak, Turbo da toplumun ona yakıştırdığı "vandal" kişiliğini kabul etmekten öte gururla taşımayı başardığını anlatıyor bu sergide. Kendisini besleyen kültürün verdiği varoluş savaşı adına şehrin duvarlarıyla arasındaki yakın ilişkiyi sanatsever için daha güvenli bir ortam olan tuvale taşıma riskini göze alıyor ve burada vandalizm ile sanatın arasında olabilecek ince çizgiyi her bir sanatseverin kendisinin çizmesine veya yok etmesine izin veriyor. Sokakta kendi kaderine bırakılan eserlerine daha uzun bir ömür vaat ederken onların özgürlüklerini kısıtlamayı da kabul ediyor.

Tarih: 20 Eylül / 20 Ekim 2013
Mekan: Sumahan - Art Space
Adres: Bankalar Cad. Yanıkkapı Sok. No:3 Karaköy Beyoğlu - İstanbul
Saat: 19:00 - 21:00

Facebook Event: Vandaful Tunç "Turbo" Dindaş - Graffiti & Street Art Exhibition