Farazi: Craft

Yazdır

Temmuz başında yayınladığı CRAFT albümüyle yaz listelerine giriş yapan Farazi’yle CRAFT’ı detaylandırarak merak edilen noktalara değindik. Deadly Habits Music ve Below System Records etiketiyle yayınlanan albümün yanı sıra ilerleyen günlerde Farazi’yi göreceğimiz diğer projelere de değindiğimiz röportajda 90 BPM’in yeni albümünün akıbeti hakkında da bilgi aldık. Sizlere son dönemlerin en üretken prodüktörlerinden biri olan Farazi ile yaptığımız röportajı sunar, keyifli okumalar dileriz.

Yoğun bir dönemdeyken Temmuz ayında sürpriz bir şekilde yayınladığın 5 şarkılık CRAFT adlı albümünle yaz listelerine giriş yaptın. Albümün hazırlık sürecinden bahseder misin ?

Aslında başka bir albüm hazırlıyordum. Bu biraz daha uzun bir albüm olacaktı. Bunun yanında yazın başında yaptığım 1-2 çalışmayı da yayınlamak istiyordum ama single olarak koyarsam arada kaynayabileceğini düşündüm. Bu yüzden bahsettiğim çalışmaların yanına diğer albüm için yaptığım bir kaç parçadan uyumlu olanları ekledim ve ortaya "CRAFT" çıktı. "Bu yazı boş geçmeyeyim" düşüncesi var aslında temelde.

Albümün yumuşak bir sound’u var, tam bir yaz esintisi gibi. CRAFT’ı hazırlarken nelerden esinlendin, hangi unsurları ön planda tutmaya çalıştın ?

Çok fazla projede prodüktör olarak yer alıyorum zaten. Biraz da enstrümantal olarak ön plana çıkan şeyler yapmak istedim. Her ne kadar yapılış itibariyle toplama bir albüm olarak görünse de aynı dönem yaptığım parçalar olduğu için albüm kendiliğinden belli bir kimliğe büründü.

5 şarkılık albüm 12 dakikada bitiyor. Biraz tadımlık değil mi ?

"CRAFT", benim hali hazırda yaptığım ama beni bilen dinleyiciler açısından yeni bir deneyimdi. Şarkı sayısını rahatlıkla artırabilirdim ama dediğim gibi duygu olarak birbirine yakın olan parçaları birleştirdiğimde ortaya çıkan 5 rakamı benim için yeterli oldu. Rap parçaların aksine yaptığım enstrümantal çalışmalarda aranje çok fazla değişmiyor. Çoğu zaman zaten istediğim şekilde parçayı yaparken bitirmiş oluyorum. Genelde parçaları loop'lar üzerine kurduğum için bunu gereksiz yere uzatmak yakaladığım döngünün güzelliğini bir süre sonra çekilmez hale getirebilir. EP'nin "tadımlık"tan ziyade "tadında" olduğunu düşünüyorum.

Bu albüm daha önce yayınladığın Instrumental albümlerden daha farklı bir konsepte sahip. Bir nevi ilk solo albümün de diyebiliriz. Albümün konseptinden bahseder misin ? Diğer instrumental çalışmalarını yayınladığın albümlerden farkı nedir ?

Şarkıları yaparken, sevgiliniz veya arkadaşlarınızla takılırken dinleyebileceğiniz, kafaları fazla karıştırmadan rahatça arkadan akabilecek şeyler olsun istedim. "CRAFT" bir yaz albümü. Albümde kullandığım sample'ları, arka plandaki sesleri, şarkı isimlerini bilinçli olarak "yaz" çağrışımı yapması için seçtim.

Diğer albümler önceden yayınlanmış olan veya iptal olan parçaların beat'lerinden oluşuyordu. "CRAFT" ise başlı başına bir enstrümantal çalışma.

Albüme ilgi Türkiye ile sınırlı değildi, yurtdışı odaklı mecralarda da yer aldı. Zaten yurt dışından çalışmalarına genel bir ilgi var, insanlar yaptığın işleri takip edip paylaşıyorlar. Peki seninle etkileşime geçiyorlar mı ? Yabancı bir isimle ortak bir çalışma planın var mı ?

Albümlerimi yayınladığım Deadly Habits Music, Hollanda'dan Below System Records ile ortak kurduğumuz bir label. Kataloglarında, Masta Ace, PMD, Madlib, Arsonists, Artifacts, Phat Kat gibi döneminin bir çok önemli isminin yanı sıra genç ve yetenekli isimler var. BSR sayesinde yurtdışına ulaşma imkanım biraz daha arttı. Elimden geldiğince bu fırsatı kullanmak istiyorum. Bu bağlamda daha önce bir kaç isimle de görüşmemiz oldu fakat şu anda fazla detay veremeyeceğim. Ancak en azından yakında, Amerika'dan MC'lerle bir kaç single veya EP yayınlayabileceğimi söyleyebilirim.

90 Günleri B. 2, CRAFT ve Dünyadan Kovuldu olmak üzere sadece 2018’de 3 albüm yayınladın. 2018’de seni hızlandıran ne oldu ?

90 Günleri serisi, çoğunlukla zaten kendi yayınladığımız parçaların altyapılarından oluşuyor. "Dünyadan Kovuldu" da keza aynı adlı albümün enstrümantal hali. Sadece CRAFT yeni diyebileceğimiz bir albüm. Aslında daha fazla albüm de olabilirdi. Elimizde istediğimiz işi istediğimiz zaman yayınlayabileceğimiz bir label var. Artık günlerimi boşa geçirmek istemiyorum. Kendi Indie işlerimizin dışında majör, bütçeli albümler de yapmaya devam ediyoruz. Çok büyük ihtimalle bu yıl bitmeden çeşitli yerlerden 3 albüm daha çıkacak.

90 BPM’in yeni albümünün kayıtları bitmişti. Albüm şu anda hangi aşamada?

Albüm, müzikal olarak yaz öncesinde bitmişti zaten. Ancak doğru zamanı beklememiz gerekiyordu. Albümün artık teslim aşamasında olduğunu söyleyebilirim.

“Kötülük Bizim İşimiz”de göremeyip de bu albümde göreceğimiz neler var ? Albümün prodüktörlerinden biri olarak albümün sound’u ve müzikal kimliği hakkında ne söylemek istersin ?

Elimizde geçtiğimiz albüme nazaran daha ağır bir albüm var. Daha içine kapanık, daha olgun bir albüm olduğunu söyleyebilirim. Herkesin kendi yaptığı en iyi işe yöneldiği bir albüm oldu. Çok fazla detay vermek istemiyorum ama "Simsiyah"ta görüldüğü üzere bu kez Savai'nin de mikrofonda yer aldığını söylemek şimdilik yeterli. Muhakkak detayları yakın zamanda paylaşmaya başlarız.

Uzun zamandır piyasanın beğenilen ve takip edilen bir ismisin ancak bugüne dek müzikseverler senin hazırladığın bir seti bir mekana gidip keyifle dinleyemedi. Bu konuda neden geri planda duruyorsun ?

Çok nadir de olsa kendi beatlerimden oluşan kısa setler yaptığım oluyor sadece. Kendimi setup'a çok hakim görmüyorum. Kendi konserlerimizde arkada çalacak kadar rahatım sadece. Bu işin ekipman kısmı, bir de müzik kısmı var. Müzik zevkimin pek genel dinleyiciye hitap edecek tarzda olduğunu sanmıyorum açıkçası. DJ'lik arka arkaya şarkıları dayayayım çalsın mantığında basit bir iş değil. Trendleri takip etmeniz, çok iyi bir araştırmacı olmanız gerekiyor.

Gelişen teknolojiyle birlikte değişen hiphop sound’unu ve varacağı noktayı bir prodüktör olarak nasıl yorumluyorsun ?

Öngörmek çok zor. Dünyanın her anlamda en özgür müzik türünden bahsediyoruz. Trap'in rap müziğe entegre olmasıyla klasik ritim anlayışı değişti. Bu tempo aralığı bir süre daha sabit kalacaktır ama bildiğimiz anlamda olmasa da sound'da ufak bir eskiye dönüş olacağını düşünüyorum.

Anti-Kahraman olarak da yakın zamanda yeni bir işbirliği ile dinleyicilerinizin karşısına çıkacaksınız. Anti-Kahraman albümü ne durumda, dinleyicileri neler bekliyor ? Bu yeni işbirliğinin doğuracağı sürprizler neler olacak ?

Anti-Kahraman, Sorgu'yla ikimizin 90 BPM'den çok önce kurduğumuz bir ortaklıktı. Kendimi en çok ait hissettiğim proje olduğunu söyleyebilirim. Çocukluğumdan beri dinlediğimiz müziği yapabilmek adına oluşturduğumuz bir konfor alanı. Beat yapmaya başladığımdan beri yapmak istediğim albümü sonunda becerdiğimi düşünüyorum. Albümün adını "90 Nesli" olarak belirledik. Hem East Coast, hem West Coast, tüm 90'ları kapsayan bir albüm hazırlıyoruz. Albümün büyük ölçüde bittiğini söyleyebilirim ama öncelik şu an 90 BPM'de.

Tüm bunların yanı sıra yakın zamanda yer alacağın ya da yayınlamayı düşündüğün yeni projeler var mı ? Bundan sonrası için nasıl bir yol haritası çizeceksin ?

Konuştuklarımızı da dahil ederek toparlamam gerekirse, bu yıl bitmeden 90 BPM ve çok büyük ihtimalle Anti-Kahraman albümünü yayınlayacağız. Yine bu yıl "90 Günleri B.3"ü yayınlayacağım. Bu büyük ihtimalle uzun bir süre için son "90 Günleri" albümü olacak. Elimde yayınlanmayan beat kalmamış olacak çünkü. Bunlar dışında yerli/yabancı bir çok ismin parçalarında prodüktör olarak yer almaya devam edeceğim. Yayınlanacak albümlerin dışında yeni enstrümantal işlere biraz daha ağırlık vereceğim sanırım. Önümüzdeki kış bu kez daha geniş bir albüm yayınlamayı düşünüyorum. Trakya Bambaata adı altında da bu kez 80'ler Hiphop dönemini ele alan bir albüm projem var.

Yakın zamanda yer alacağın etkinlik var mı ?

29 Eylül Cumartesi akşamı, uzun bir aradan sonra Kayra ile birlikte Nayah'ta sahne alacağız. Hemen hemen "Hayalet Islığı" albümünün 5. yılına da denk geliyor. Hem bizim hem de dinleyiciler için güzel bir gece olacak. Yine bazı MC dostlarımız da sahnede bize eşlik edecek. İmkanı olanların kaçırmamasını tavsiye ediyorum.

Eklemek istediğin bir şey var mı ?

RIP Vio, RIP Mac Miller...

Online: www.facebook.com/farazi.90bpm & www.twitter.com/benyokumfarzet & www.soundcloud.com/farazi