Kezzo: “Poplaştık, Yozlaştık, Çöpleştik, Aynılaştık”

Yazdır

2018’in ilk çeyreğinde yayınladığı Karanlık albümüyle raflardaki yerini alan Kezzo ile albümün satır aralarına ışık tutan bir röportaj gerçekleştirdik. Merak edilenlere cevap aradığımız röportajda Kezzo’nun gelecek projeleri hakkında da bilgi aldık. İyi okumalar dileriz.


2018’de yayınladığın “Karanlık” albümünün hazırlık sürecinden ve bu süreçte albümü şekillendiren detaylardan bahseder misin?

Aslında olaya albüme hazırlanıyoruz gibi başlamadık. 5-6 şarkı yapmıştım, sonra Sony Music ile bir temasımız oldu. O 5-6 demonun üzerine oturduk, düşündük ve albüm kararı aldık. Canlı enstrumanlar çaldırdık. Özellikle prodüktör Uğur Öztürk ile çok güzel bir uyum yakaladık. Onun ezgileriyle bu coğrafyanın ezgilerini çok güzel yansıtan müzisyenlerle alt yapıları oluşturduk. Yaşadık ve yazdık, hepsi bundan ibaret. :)

Şanışer, Patron, Allame ve 9Canlı’nın albüme dahil olma süreçleri nasıl gelişti? Bu isimlerle olan birlikteliğinden de bahsederek düet listesine değinir misin?

Her albümde olduğu gibi sanatına güvendiğim ve beraber güzel vakit geçirdiğim insanlarla böyle işler yapıyordum. Bazı işler çıktı ve bu saydığınız isimleri o işlere uygun gördüm. Oturduk, işler üzerine konuştuk ve ortak kararlar alarak bunları hayata geçirdik. Albüme güzel bir hava kattıklarını düşünüyorum.

Albümde Cash Flow’un da yer alması bekleniyordu ancak şarkının albümden çıkartıldığını gördük. Ne oldu da bu çalışma albümde yer almadı? İlerleyen zamanlarda Cash Flow ile yaptığın bu çalışmayı paylaşmayı planlıyor musun?

Cash Flow karakter ve müzikal olarak çok beğendiğim bir isim. Saygım büyük. Şarkıyı tamamlayamadık, zamanla alakalı problemlerimiz oldu. Lakin Cash Flow ile her zaman bir iş yapmak isterim. :)

“Kafamın İçi” albümünde kendinle hesaplaşmalarını, çektiğin zorlukları, yaşamındaki engelleri kaleme aldığını görmüştük ve neredeyse her şarkıda mesaj veriyordun. Bu albümde de yine hayata karşı yenik düştüğün hikayeleri, adilsizlikleri ve ruhunun ızdıraplı noktalarını anlatıyorsun. Kariyerini de düşününce seni besleyenin içindeki karanlık olduğunu söyleyebilir miyiz?

Belki söyleyebiliriz ama tamamen böyledir diyemeyiz. Ben birinci tekil şahıs olarak anlattığım için aslında sadece benim içimdeki karanlık gibi geliyor insanlara, lakin bu albüm ve anlattıklarım, gördüğüm, tanıdığım, tanımadığım, gözlemlediğim hayatlarında karanlığını barındırıyor. :)

Albüme adını veren Karanlık’ın klibinde vefat eden dedenin ve babaannenin mezarlarını ziyaret ettiğini görüyoruz. Albümü de hayatındaki bu 2 önemli insanı kaybettikten sonra hazırlamaya başladın. “Karanlık” albümünün temellerini önem verdiğin bu iki insanın kaybının attığını ve bu albümün onlara bir nevi saygı duruşu olduğunu söyleyebilir miyiz?

Evet, söyleyebiliriz. Tam olarak da bu! Ben ilk profesyonel albümümü onlara bir saygı mesajı olarak gökyüzüne armağan ettim. Hayatta olsalardı ne kadar sevineceklerini tahmin bile edemiyorum. Beni onlar büyüttü, huzur içinde yatsınlar.

Karanlık albümü 2009 yılında yayınladığın Sarhoş Saçmalıkları albümünün paralelinde ilerleyen bir proje gibi. 2 albümü yan yana koyunca benzer temalar ve düşünceler görüyoruz. Sen de bu albümü 2009’daki projenin bir üst versiyonu olarak görüyorsun. Peki 9 sene sonra dahi aynı duygulara sahip olmayı nasıl değerlendiriyorsun. Bunun artıları ve eksileri nedir?

Bunun eksilerini sanırım dinleyici söyleyecek. Artılarından bahsedecek olursak o zamana göre şu anda daha büyük bir dinleyici kitlesine sahibim ve hala 9 yıl önceki arkadaşlarımla takılıyorum. Hala aynı marketten ekmek alıyorum, hala bir kez geldiğimiz şu hayata karşı aynı şeyleri düşünüyorum (tabii ki biraz update geldi). Hala sosyal sınıfların olmaması, ekonomik uçurumların olmaması taraftarıyım. Bu da herhalde çok fazla MC barındıran Türkçe rap piyasasında düzgün karaktere sahip 3-5 kişiden biri olduğumun sağlamasıdır. :)

Tuzak gibi pop’a yakın görülebileceğin bir şarkıyla çıkış yapmak hiphop camiasından gelecek tepkiler için bir risk değil miydi? Nitekim single’ın ardından benzer eleştiriler de hemen geldi.

Risk benim hiçbir zaman çekindiğim bir olgu olmadı. Mantık çerçevesinde eleştiriler olabilir ancak müzikal bilgisi olmayan, kafasında kalıplar olan bireylerin eleştirilerine kulaklarım kapalı. Ben müzisyenim, içimden böyle bir şarkı yapmak geldi ve yaptım. Emin olun o şarkıdaki synth’i kullanmasaydım ve drumları daha seyrek yapsaydık arabesk derlerdi.

Tuzak ve Zamanla şarkıları ile hiphop dinleyicisinin dışında daha genel bir kitleyi hedef alıyorsun. Gerek sesinin yatkınlığı gerekse tüm albüm boyunca nakaratlarda dinlediğimiz Kezzo’yu düşününce Tuzak ve Zamanla gibi çalışmaların benzerlerine ilerleyen zamanlarda daha göz önünde olacağın projelerde denk gelebilir miyiz?

Daha göz önünde olacağım demeyelim de, içimden geldiğince böyle şarkılar yapacağım çünkü ben bu şarkıları herhangi bir popüler kaygı ya da maddi kaygı güderek yapmadım. İçimden geldiği için yaptım. Buray’ın Kehanet albümündeki düetimde şarkı söylemiyorum, rap yapıyorum ama yine de popçu etiketi yapıştırılmaktan kurtulamıyorum. Enteresan ülke. :)

İçim Yanıyor’da “Sorun finans, sorun değil lojistik” diyerek ektiklerinin karşılığını alamadığına değiniyorsun. Çakal’da da hak ettiğini alamayan insanlardan bahsedip haksız yere bu çarkı döndüren kitleyi eleştiriyorsun. Sen kendini bu camiada hangi noktada görüyorsun? Müzik kariyerinde hakettiğin karşılığın neresindesin?

“Ben şunu hak ediyorum” veya “Ben burayı hak ediyorum” şeklinde bir yorum yapmam doğru olmaz. Dinleyici ne veriyorsa onu hak ediyormuşum demek ki deyip işin içinden çıkıyorum. İşte ara sıra böyle ufak sitemlerim oluyor zaten şarkılarda. Benim içim rahat. Güzel işler başardıkça kitle de artacaktır. Çok çok sağlam olacaktır ağır ağır olması : ) O günü bekliyorum : ) İnşaa ediyorum.

Albümün en dikkat çeken şarkılarından biri de cesedi kıyıya vuran Suriyeli Ali’nin hikayesi. Kendin de bir göçmen olarak Suriyeli Ali’nin şarkıya dönüşme sürecine de değinip eline kalem alıp yazacak kadar seni etkileyen bu hikayeyi anlatır mısın?

Beni en çok zorlayan unsur bu şarkıyı dinlemek oldu. Hala o şarkı açıldığında ya uzaklaşırım ya da imkanım varsa kapatırım. Beni böyle bir şarkı yapmaya iten ise dediğiniz gibi ben de göçmen bir aileden geliyorum ve Türk olmama rağmen yıllarca insanların cehaleti yüzünden bizim gibi insanlara Bulgar denildi! Bunun ne demek olduğunu biliyorum. Bu şarkıda önemli olan Suriye, Irak, İran, Gürcistan, Bulgaristanlı olması değil bir insanın. Hani Ceza diyor ya “Çocuklar ölmesin savaşta, savaş denen şey biraz yavaşla, adil ol hedefi doğru seç hepsi çok saçma”. İşte ben böyle öğrendim abilerimden ve bu görüşteyim. Milliyeti ne olursa olsun çocukların oynadığı sokaktan uzaklaştırılması, ailesinin gözleri önünde katledilmesi açıklanabilecek bir şey değil. İnsanlara ufak da olsa bir farkındalık sağlamak istedim lakin primci oldum, Suriyeli oldum, linç edildim. Dedim ya enteresan ülke. :)

Takılıyorum’da “Bir gün başaracağız” diyorsun. Sence son dönemlerde hiç olmadığı kadar göz önünde olan hiphop Türkiye’de başarmaya başladığı o sürece girdi mi?

Evet, o sürece 2017-2018’de hiç olmadığı kadar iddialı bir şekilde girdi. Başarıyoruuuz!

Albümün her köşesinde satır aralarına gizlenen ve albümün üzerine doğru yükselen bir duman var. Hey, Takılıyoruz gibi şarkılarda bu dumanın tadı daha çok hissediliyor. Ezhel ve Khontkar gibi bazı sanatçılarınn hükümet tarafından fişlenmesi hakkındaki düşüncelerini de paylaşıp albümün bu yanına değinir misin?

Bence kimse kimseye bir şey özendiremez. Mesela bana özendiremedi. TV’de bir sürü reklam var, bir sürü program, bir sürü saçmalık kimleri nelere özendiriyor o tv. Ah o tv ah : ) Türkçe Rap’i linç çabaları başarıyla def edildi. Uğraşmasınlar bizle. Free music, Free Ezhel!

Şarkılar, dinleyici kitlesi ve hiphop konserlerinin çehresi Trap akımıyla birlikte değişmeye başladı. Her yeni albümde Trap ritimlerine, auto-tune kullanımına rastlıyoruz ancak senin bu akımdan uzak durduğunu gördük. İçeriden bir gözlemci ve üretici olarak hiphop kültüründeki bu değişimi ve varacağı noktayı nasıl gözlemliyorsun?

Poplaştık, yozlaştık, çöpleştik, aynılaştık. Şimdi ben size soruyorum. Bu çıkan işlerden X MC’nin yaptığından Z MC’nin yaptığı şarkının bir farkı var mı? Kullanılan snare’den yapılan flow’a, effect’e kadar her şey aynı! Yıllarca sövdüğümüz pop müzik piyasasından ne farkımız kaldı? Yapmayın biz farklıyız! Özgün olarak yapanlar da var onları destekliyorum, trap ritimleri ben de seviyorum, ben aynılaşmaya karşıyım. : )

Takipçilerinle diyaloğun nasıl? Bir ara sana karşı olan üsluplarından şikayetçiydin. Sosyal medya sanatçı ile takipçisi arasındaki mesafeyi azaltıp daha kolay ulaşılır olmayı sağlarken bir yandan da aradaki saygıyı eritiyor mu? Sen bu konuda ne gibi sıkıntılarla karşılaşıyorsun?

Aslında bu kişiden kişiye değişiyor. Bazı arkadaşlar çok saygılı, bilinçli bir şekilde sizin bir sanatçı olduğunuzun farkında oluyor lakin bazıları da sizi bir büst veya güzel bir manzara olarak görüp fotoğraf çekinip teşekkür dahi etmeden uzaklaşıyor. Demek istediğim sosyal medya veya real yaşantı fark etmiyor, insana bağlı… Ama yeni nesilin çok da saygılı büyüdüğünü, bir edep adap bildiğini düşünmüyorum.

Kısa süre önce dünya evine girdin, öncelikle mutluluklar dileriz. Evlilik sonrası için müzik kariyerinde seni ne gibi değişiklikler ya da kararlar bekliyor? Mesela şu anda müzikten ve prodüksiyonlardan bir ev geçindirecek kadar kazanabiliyor musun, gelecek planların nedir?

Teşekkür ederim : ) Bazı aylar kazanıyorum, bazı aylar kazanamıyorum. Eşim de çalışmıyor, kirada yaşıyorum. Dedim ya riskten korkmuyorum, saldırıyorum. İşte ben bu zorluktan besleniyorumdur belki diyorum ahahahaha : ) Gelecek planlarım arasında tabii ki daha güzel şarkılar yapmak var.

Albüm lansmanının dışında seni sahnelerde pek göremedik. Yakın zamanda yer alacağın organizasyonlar var mı?

Yakın zamanda Istanbul’da bir organizasyonumuz olacak ve Buray’ın konserlerine konuk olacağım.

Yeni albüm çalışmalarına başladın mı? Yeni projeler için aklında ne gibi planlar var?

Yeni albüm çalışmalarına ben fark etmeden başlamışım lakin bunları single single yayınlayacağım. Eypio ile düetimiz çıkacak. 15-20 tane yeni şarkı yaptım.

Eklemek istediğin bir şey var mı?

Thank you. Geciktirdiğim için çok üzgünüm. Aslında ben geciktirmedim hayatım geciktirdi… Peace!

Dinle & Satın Al: iTunes & Spotify & CD

Online: www.facebook.com/KezzoMachine & www.instagram.com/kezzomachine